W lutym 2024 roku rozpoczęliśmy realizację projektu polegający na przeprowadzeniu profesjonalnego szkolenia kierowców firmy Uber. Naszym celem było przede wszystkim zwiększenie świadomości zagrożeń występujących w ruchu drogowym oraz zgromadzenie osobistych relacji związanych z byciem uczestnikiem kolizji samochodowej. Chcieliśmy pokazać pracownikom Ubera, jak można w łatwy sposób zredukować niepotrzebne niebezpieczeństwa i zwiększyć poziom komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy – zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów.
Uber to międzynarodowa platforma, umożliwiająca użytkownikom zamawianie usług transportowych, takich jak przejazdy samochodem osobowym, wynajem rowerów i hulajnóg elektrycznych oraz dostawa jedzenia, za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Uber zrzesza miliony kierowców i użytkowników. W trosce o bezpieczeństwo kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych firma od początku istnienia stawia mocny nacisk na podnoszenie standardów bezpieczeństwa. W tym celu współpracuje z instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi i firmami specjalizującymi się w poprawie bezpieczeństwa drogowego.
Na potrzeby tego projektu opracowaliśmy autorski kurs mający na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat bezpiecznej i ekologicznej jazdy oraz odświeżenie informacji o najważniejszych przepisach drogowych w Polsce.
Cele szkolenia dla kierowców Ubera
Projekt składa się z 2 etapów. Pierwszy to zorganizowanie Dnia Bezpieczeństwa, a drugi to nasz autorski 3-miesięczny kurs, stworzony dla wszystkich kierowców.
Celem praktycznego szkolenia, podczas Dnia Bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym w Warszawie było przede wszystkim uświadomienie ryzyka w ruchu drogowym oraz zebranie osobistych doświadczeń związanych z udziałem w wypadku samochodowym. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, w jak prosty sposób można ograniczyć zbędne ryzyko i poprawić komfort oraz bezpieczeństwo jazdy – własne i pasażerów.
Naszym celem od lat jest systematyczne podnoszenie poziomu wiedzy i kompetencji wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, dlatego opracowaliśmy autorski program szkoleniowy składający się z wideolekcji i testów utrwalających i sprawdzających wiedzę.
Organizacja Dnia Bezpieczeństwa na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie
I etap współpracy
Pierwszym etapem naszej współpracy z firmą Uber było zorganizowanie Dnia Bezpieczeństwa, w dniu 14 lutego 2024 roku na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Podczas wydarzenia przeprowadziliśmy warsztaty skupiające się na budowaniu świadomości drogowej, rozwijaniu wiedzy oraz kompetencji w zakresie bezpiecznej i ekologicznej jazdy. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy centrali Ubera, najlepsi kierowcy oraz zaproszeni goście.
Wszyscy mogli przyswajać i odświeżać wiedzę podczas licznych symulacji, doświadczeń i pokazów z elementami rywalizacji i atrakcyjnych pokazów. Nasi trenerzy zadbali o zaangażowanie uczestników i dali im możliwość sprawdzenia na własnej skórze, jakie prawa fizyki towarzyszą dachowaniu i zderzeniu czołowemu. Uczestnicy tych symulacji przekonali się, dlaczego tak ważne jest prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa, zabezpieczenie przewożonych bagaży i drobnych przedmiotów, takich jak klucze, smartfony, butelki. Mieli okazję też poznać swoje złe nawyki za kierownica i zrozumieć, jak bardzo wpływają na wydłużenie czasu reakcji i długość drogi hamowania. Podobnie, jak prowadzenie auta w stanie po spożyciu alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Uczestnicy Dnia Bezpieczeństwa podnieśli także swoje kompetencje z zakresu ekologicznej i defensywnej jazdy. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia obniżenia kosztów eksploatacji floty samochodowej i troski o środowisko.
Niezwykłą atrakcją Dnia Bezpieczeństwa była też praca młodego polskiego artysty Michała Rejnera pt. “Zdarzenia niepotrzebne”. Stworzył on obraz wykonany z pasów bezpieczeństwa wymontowanych z samochodów, które brały udział w wypadkach drogowych — również tych ze skutkiem śmiertelnym. Każdy pas jest symbolem niewinnej ofiary tych niepotrzebnych, tragicznych zdarzeń. Praca ma za zadanie skłonić odbiorcę do refleksji i przemyślenia własnych zachowań i decyzji podejmowanych za kierownicą.
II etap współpracy i organizacja szkolenia online dla kierowców Ubera
Mając doświadczenie w szkoleniu pracowników średnich i dużych firm, w drugim etapie przeprowadzimy szkolenie wszystkich współpracujących z platformą Uber kierowców. Ten intensywny kurs składa się z naszych autorskich wideolekcji i testów sprawdzających nowo nabytą wiedzę. W tych krótkich wideolekcjach, które będziemy udostępniali co tydzień, będziemy poruszali istotne kwestie związane z aktualnymi przepisami ruchu drogowego oraz odświeżali wiedzę niezbędną do bezpiecznego poruszania się po ulicach i zmniejszania ryzyka kolizji czy mandatów.
Do współpracy zaprosiliśmy przedstawicieli Komendy Stołecznej Policji, aby skomentowali poruszane przez nas tematy z perspektywy codziennej służby i doświadczeń policjantów drogówki. Szkolenie to będzie dostępne na wewnętrznej platformie Ubera, i raz w tygodniu, przez najbliższe 3 miesiące, będą się pojawiły nowe moduły szkoleniowe. Zdobytą wiedzę utrwalą i zweryfikują specjalnie opracowane testy wiedzy. Najbardziej zaangażowani uczestnicy mogą liczyć na nagrody rzeczowe.
Jakie osiągnęliśmy efekty?
Zorganizowane przez nas szkolenie podczas Dnia Bezpieczeństwa, pozwoliło na transfer wiedzy i poprawę świadomości, a dodatkowo stanie się częścią integracji i dobrej zabawy. wszyscy uczestnicy byli bardzo zaskoczeni atrakcyjnością i dynamiką prowadzonych warsztatów, co sprawiło, że się zaangażowali i dzielili osobistymi doświadczeniami i przemyśleniami.
Opinie uczestników
Organizowane w firmach Dni Bezpieczeństwa (Safety Days) mają jeden wspólny mianownik – opinie uczestników na temat ich poziomu świadomości, wiedzy i kompetencji z zakresu bezpiecznej jazdy wyrażane przed szkoleniem i po szkoleniu. Przed szkoleniem uczestnicy przytaczają największe mity z polskich dróg. Wymieniają, że prędkość nie zabija tylko przydrożne drzewa i gwałtowne zatrzymania, że potrafią jeździć szybko i bezpiecznie, a wypadki mają tylko te osoby, które nie potrafią tak dobrze jeździć jak oni. Uczestnicy przed szkoleniem żyją w przeświadczeniu, że piesi niemalże rzucają się pod koła na przejściach dla pieszych, a fotoradary to skok na kasę i prześladowanie biednych kierowców.
Natomiast po szkoleniu uczestnicy przychodzą do naszych trenerów z refleksją, że nie mieli wcześniej pojęcia o większości poruszanych tematów. Że pomimo dziesiątek lat za kierownicą i milionów przejechanych kilometrów to te kilka godzin warsztatów, eksperymentów, wykładów, testów, zbierania osobistych doświadczeń w symulatorach dachowania i zderzeń, to nasze szkolenie całkowicie odmieniło ich sposób postrzegania drogowej rzeczywistości. Zgodnie przyznają, że nasi trenerzy poszerzyli ich horyzonty i są bardzo wdzięczni, że mieli przyjemność uczestniczyć w tak wartościowym dla nich wydarzeniu. I to, co jest dla nas najważniejsze – czują motywację i wiedzą, jak i co zmienić w swoich codziennych zachowaniach za kierownicą. W tym miejscu chcemy podziękować Panu Stanisławowi, który przewozi pasażerów już ponad 40 lat, za to, że na koniec tego Dnia Bezpieczeństwa, poczekał aż wszyscy pozostali uczestnicy wyjdą, i wtedy podszedł do nas i to wszystko opowiedział.
Cele współpracy z Uberem w pigułce:
Opracowanie kompleksowego szkolenia we współpracy z Policją dla kierowców
Przeszkolenie kilkunastu tysięcy kierowców
Zmotywowanie kierowców do zmiany złych nawyków
Zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego przy minimalnym wpływie na środowisko
Pomoc w zbudowaniu wizerunku Ubera, jako firmy dbającej o bezpieczeństwo drogowe i środowisko